Celal Şengör’e taciz protestosu

Celal Şengör’ün, geçtiğimiz yıllarda katıldığı bir zoom yayınında kadın öğrencisini taciz ettiğine ilişkin açıklamalarına tepki yağmıştı.

Celal Şengör, söyleşiye katılmak için geldiği İzmir’de protesto edildi.

Karşıyaka Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezi’nde düzenlediği söyleşiye katılan Şengör, etkinlik başladığı sırada salonun dışında toplanan Mor Dayanışma ve Kampüs Cadıları üyesi kadınlar tarafından dakikalarca yuhalandı. Salona alınmayan ve güvenlik görevlilerinin engellemesiyle karşılaşan kadınlar, “Tacizci hoca istemiyoruz” diye haykırdı.

“CUMHURİYET’İ TACİZCİLERLE SAVUNAMAZSINIZ”

Tacizin örtbas edilmemesi için mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan kadınlar, “Celal Şengör bir bilim insanı olarak buraya davet edildi. Ama Karşıyaka Belediyesi’nin unuttuğu bir şey var. Celal Şengör bir tacizcidir. Canlı yayında bir kadını taciz ettiğini utanmadan, sıkılmadan anlattı. Bir kadını taciz ettikten sonra hiçbir şey yokmuş gibi elini kolunu sallayarak dolaşamayacak bu sokaklarda. Cumhuriyeti tacizcilerle savunamazsınız. Kadınlar için demokratik cumhuriyet bizim mücadelemiz ile gelecek. Celal Şengör gibi tacizcilerle değil. Celal Şengör’ü burada istemiyoruz. Hiçbir yerde tacizin örtbas edilmemesi için mücadele edeceğiz. Bizim derdimiz tek başına bir etkinlikle değil bizim derdimiz bu salonlara, şehrimize tacizcilerin gelmemesi. Ülkenin her yerinde bu mücadelemizi yükselteceğiz. Sesimizi her yerde duyacaksınız” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU

Şengör, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) bir kız öğrencisini taciz ettiğini canlı yayında açıklamış ve tepki toplamıştı. Şengör, “Yanımda duruyor. O kadar kızdırdı ki, eteğini kaldırdım, kıçına bir tokat attım. Bu, dehşete düştü. Baktım böyle bakıyor bana. ‘Bana bak’ dedim, ‘Baban bunu yaptı mı?’ dedim. ‘Babam bile böyle bir şey yapmadı’ dedi. ‘Hah’ dedim, Eksik kalmış şimdi tamamlandı” ifadelerini kullanmıştı. İTÜ Rektörlüğü, Celal Şengör hakkında idari soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. Ancak rektörlük, soruşturmada neticesinde Şengör’e disiplin cezası gerekmediğine hükmetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x